NORDIC JUNIOR CHAMPIONSHIPS 2016 - Result Saturday Afternoon 1000 m / relay

Race SO2 13.50 SO K1-500m   Final
Rank Lane Name Club Time
1 2 Laitinen Anna VeSa 3.29,65
2 3' Palonen Minna VaVe 4.06,02










1 7 Patana Jarmo KPR 3.00,62
2 5 Hämäläinen Matti VeSa 3.10,78
3 6 Kivikko Mikko VaVe 3.21,93



  





Race 19 14.00 W18 K2-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 6 Bock Emma - Hugod Ida DENMARK 3.56,06
2 4 Kamuk Selma - Hauge Sørensen Anne DENMARK 4.01,69
3 3 Virik Maria - Jones Ella NORWAY 4.02,05
4 5 Luoma Eveliina - Hulkko Ida FINLAND 4.06,44
5 7 Sackbrock Hannah - Löf Jessica SWEDEN 4.08,66
6 2 Torudd Alexandra - Lindén Moa SWEDEN 4.12,24
7



8








Race 20 14.07 M18 K2-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 2 Alsbæk Rasmus - Schuldt-Jensen Simon DENMARK 3.24,67
2 8 Brandenhoff-Lind Rasmus - Skovgaard Emil DENMARK 3.26,06
3 6 Svoren Mathias - Jensen Vemund Næss NORWAY 3.31,31
4 5 Pålsson Gustav - Olander Villiam SWEDEN 3.35,60
5 3 Mattila Sakke - Bottieri Davide FINLAND 3.43,83
6 7 Wedebrand Adam - Andersson Filip SWEDEN 3.43,97
7 4 Karlsen Oliver - With Torjus NORWAY DNS
8








Race 21 14.15 M21 K4-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Pretzmann Casper - Bradt Pedersen Mads - Graversen Morten - Nicolai Mørcke DENMARK 3.02,53
2 4 Friman Albert - Edhag Andreas - Nathell Martin - Forsberg Isak SWEDEN 3.03,91
3 5 Nielsen Tommas - Dagnæs Jonathan - Jensen Frederik - Lundberg Anders DENMARK 3.05,23
4 2 Strand Erik - Öström Alexander - Gulle Edvin - Ask Adam SWEDEN 3.20,10
5



6



7



8








Race 22 14.22 W21 K1-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Nyvang Bolette DENMARK 4.07,94
2 4 Zagorska Ania SWEDEN 4.11,76
3 2 Sletsjøe Anna NORWAY 4.12,45
4 6 Johansson Johanna SWEDEN 4.17,17
5 1 Winther Anne-Sofie DENMARK 4.21,13
6 7 Eide Ellen Nydalen NORWAY 4.22,41
7 5 Malmsten Emma FINLAND 4.28,51
8








Race 23 14.50 M16 K1 4*200m relay   Final
Rank Lane Name Country Time
1 7 Knudsen Rasmus - Hansen Malthe - Skovsager Gustav - Scrøder Mark DENMARK 2.44,83
2 6 Sevalden Even - Eide Gunnar N - Kvakkestad Tobias - Markussen Vetle NORWAY 2.46,52
3 3 Iversen Jakob - Gravlund William - Farstad Christian - Nissen Henrik DENMARK 2.49,50
4 2 Gauffin Gustav - Berg William - Åsgrim Erik - Kernen Dennis SWEDEN 2.54,33
5 4 Nicolaisen Markus - Lotsberg Lasse - Landeråen Trym - Scmidt Martin NORWAY 2.58,30
6 5 Lindén Magnus - Wöhrer Anton - Hallberg Albin - Westberg Vilgot SWEDEN 3.10,96
7



8








Race 24 15.00 W16 K1 4*200m relay   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Ljungholm Laura - Faurchou Caroline - Fabrin-Brasted Helene - Glüsing Winther Anna DENMARK 3.16,94
2 6 Bergendorff Karoline - Bachvarova Sara - Christensen Mia - Markussen Emilie DENMARK 3.20,46
3 5 Carlsson Ida - Sander Thea - Thor Ebba - Rockström Vera SWEDEN 3.33,50
4 3 Sackbrook Paula - Gustafsson-Aasen Claudia - Illovara Jonna - Gustafsson Lönnroth Rebecka SWEDEN 3.37,92
5 2 Tønnesen Marlene - Røsten Thea - Espedal Runa Brekke - Toppe Linn Sofie NORWAY DSQ
6



7



8








Race 25 15.15 M18 K1-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 2 Schuldt-Jensen Simon DENMARK 3.42,22
2 6 Alsbæk Rasmus DENMARK 3.42,86
3 7 Teland Hakeem NORWAY 3.42,93
4 1 Wang Marcus NORWAY 3.50,16
5 3 Anderson Anton SWEDEN 3.59,29
6 5 Orban Theodor SWEDEN 4.02,47
7 4 Bottieri Davide FINLAND 4.04,47
8








Race 26 15.22 W18 K1-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 6 Rask Cathrine DENMARK 4.13,73
2 7 Virik Maria NORWAY 4.16,51
3 2 Bock Emma DENMARK 4.19,11
4 4 Jones Ella NORWAY 4.26,66
5 5 Löf Jessica SWEDEN 4.28,39
6 3 Lagerstam Julia SWEDEN 4.35,79
7



8








Race 27 15.30 M21 K1-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 6 Nathell Martin SWEDEN 3.37,80
2 7 Pretzmann Casper DENMARK 3.39,43
3 3 Mørcke Nicolai DENMARK 3.46,10
4 1 Friman Albert SWEDEN 3.49,74
5 2 Nordtveit Ola NORWAY 3.50,71
6 4 Poullis Marinos FINLAND 3.52,44
7



8








Race 28 15.37 W21 K2-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Petersen Emilie - Græsbøll Christensen Katrine DENMARK 3.52,90
2 6 Nyvang Bolette - Winther Anne-Sofie DENMARK 3.55,90
3 5 Spikkeland Kristiane - Sletsjøe Anna NORWAY 3.57,66
4 4 Zagorska Ania - Seger Julia SWEDEN 4.02,13
5 2 Johansson Johanna - Sjömark Alice SWEDEN 4.11,67
6



7



8








Race 29 16.15 M18 K4-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 2 Alsbæk Rasmus - Schuldt-Jensen Simon - Brandenhoff-Lind Rasmus - Skovgaard Emil DENMARK 3.09,83
2 3 Andersson Anton - Olofsson Hugo - Orban Theodor - Olander Villiam SWEDEN 3.11,92
3 5 Karlsen Oliver - With Torjus - Ivarsen Harald - Jensen Vemund Næss NORWAY 3.13,18
4 4 Hansen Find Karl - Vium Rasmus - Olsen Christian - Skovsager Emil DENMARK 3.13,43
5 6 Wedebrand Adam - Andersson Filip - Pålsson Gustav - Nilsson Jacob SWEDEN 3.26,02
6



7



8








Race 30 16.22 M21 K2-1000m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Pretzmann Casper - Graversen Morten DENMARK 3.22,51
2 5 Friman Albert - Nathell Martin SWEDEN 3.23,94
3 6 Jensen Frederik - Lundberg Anders DENMARK 3.24,92
4 4 Nordtveit Ola - Ivarsen Magnus NORWAY 3.29,48
5 2 Edhag Andreas - Forsberg Isak SWEDEN 3.30,57




Continue





















































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































































Comments