NORDIC JUNIOR CHAMPIONSHIPS 2016 - Result Sunday 500m

Race 37 08.30 W16 K4-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 5 Fabrin-Brasted Helene - Ljungholm Laura - Bachvarova Sara - Christensen Mia DENMARK 1.44,45
2 2 Glüsing Winther Anna - Roed Mathilde - Christensen Laura - Christensen Mathilde DENMARK 1.47,01
3 3 Tønnesen Marlene - Erland Elise - Røsten Thea - Toppe Linn Sofie NORWAY 1.49,23
4 6 Carlsson Ida - Sander Thea - Gustavsson-Aasen Claudia - Thorn Hanna SWEDEN 1.49,60
5 4 Sackbrook Paula - Johansson Alva - Illovara Jonna - Gustafsson Lönnroth Rebecka SWEDEN 1.53,68
6



7



8








Race 38 08.37 M16 K2-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 7 Knudsen Rasmus - Hansen Malthe DENMARK 1.36,81
2 6 Kernen Dennis-Granström Isak SWEDEN 1.38,24
3 5 Sevaldsen Even - Kvakkestad Tobias NORWAY 1.39,25
4 4 Jørgensen Martin - Hansen Tobias DENMARK 1.40,05
5 2 Markussen Vetle - Nicolaisen Marcus NORWAY 1.41,56
6 1 Andersson Erik - Gauffin Gustav SWEDEN 1.43,31
7 3 Hippeläinen Jaakko - Malmsten Jonathan FINLAND 1.54,81
8








Race 39 08.45 W18 K1-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 5 Gravesen Mette DENMARK 1.57,15
2 7 Langelund Line DENMARK 1.59,54
3 4 Andersson Melina SWEDEN 2.02,09
4 3 Virik Maria NORWAY 2.02,70
5 6 Johansen Alva SWEDEN 2.04,77
6 1 Amundsen Kristine NORWAY 2.06,65
7 2 Luoma Eveliina FINLAND 2.12,10
8 8 Hulkko Ida FINLAND 2.12,56





Race 40 08.52 M18 K1-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Teland Hakeem NORWAY 1.44,15
2 5 Aasmul Victor DENMARK 1.45,64
3 1 Alsbæk Rasmus DENMARK 1.45,69
4 7 Wang Marcus NORWAY 1.46,13
5 2 Bottieri Davide FINLAND 1.50,75
6 4 Olofsson Hugo SWEDEN 1.52,51
7 6 Olander Villiam SWEDEN 1.55,96
8








Race 41 09.00 W21 K2-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Frølund Julie - Knudsen Pernille DENMARK 1.48,21
2 2 Petersen Emilie - Græsbøll Christensen Katrine DENMARK 1.49,91
3 6 Zagorska Ania - Johansson Hanna SWEDEN 1.54,71
4 5 Rozanski Camilla - Eide Ellen Nydalen NORWAY 1.56,21
5 3 Johansson Johanna - Sjömark Alice SWEDEN 1.57,59        










Race 42 09.37 M16 K4-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Knudsen Rasmus - Hansen Malthe - Jørgensen Martin - Hansen Tobias DENMARK 1.28,84
2 7 Iversen Jakob - Skovsager Gustav - Farstad Christian - Thomsen Nicolai DENMARK 1.28,87
3 5 Sevalden Even - Eide Gunnar N - Kvakkestad Tobias - Markussen Vetle NORWAY 1.31,09
4 2 Kernen Dennis - Granström Isak - Gauffin Gustav - Andersson Erik SWEDEN 1.32,04
5 3 Nicolaisen Markus - Lotsberg Lasse - Landeråen Trym - Scmidt Martin NORWAY 1.34,91
6 6 Lindén Magnus- Berg William- Åsgrim Erik- Hallberg Albin SWEDEN 1.38,96



Race 43 09.45 W16 K2-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Fabrin-Brasted Helene - Faurschou Caroline DENMARK 1.55,42
2 5 Ljungholm Laura - Winther Glüsing Anna DENMARK 1.57,55
3 6 Nieminen Emma - Luoma Hilppa FINLAND 2.01,97
4 7 Carlsson Ida - Sander Thea SWEDEN 2.02,52
5 1 Toppe Linn Sofie - Erland Elise NORWAY 2.03,55
6 4 Tønnesen Marlene - Røsten Thea NORWAY 2.05,45
7 2 Gustavsson-Aasen Claudia - Thorn Hanna SWEDEN 2.07,01
8








Race 44 09.52 M21 K1-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Gravesen Morten DENMARK 1.41,97
2 4 Nathell Martin SWEDEN 1.43,68
3 7 Dagnæs Jonathan DENMARK 1.44,13
4 1 Ivarsen Magnus NORWAY 1.46,64
5 6 Friman Albert SWEDEN 1.48,84
6 2 Poullis Marinos FINLAND 1.50,82
7 5 Laurikainen Antti FINLAND 1.54,57
8 8 Nordtveit Ola NORWAY 1.59,11










Race 45 10.00 W21 K1-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Knudsen Pernille DENMARK 1.54,88
2 7 Frølund Julie DENMARK 1.55,54
3 3 Zagorska Ania SWEDEN 2.03,48
4 5 Spikkeland Kristiane NORWAY 2.04,92
5 6 Johansson Hanna SWEDEN 2.05,97
6 2 Malmsten Emma FINLAND 2.06,31
7 1 Sletsjøe Anna NORWAY 2.08,81






Race 46 10.07 W18 K4-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Gravesen Mette - Rask Cathrine - Balslev-Erichsen Josefine - Langelund Line DENMARK 1.39,55
2 5 Hemmingsen Mette - Averhoff Ida - Bock Emma - Schmidt Svendsen Alexandra DENMARK 1.40,52
3 6 Andersson Melina - Johansen Alva -Ryttenford Alexandra - Lagerstam Julia SWEDEN 1.43,68
4 4 Amundsen Kristine - Solvang Amalie - Virik Maria - Jones Ella NORWAY 1.45,39
5 2 Lindén Moa - Löf Jessica - Sackbrock Hannah - Kuhne Johanna SWEDEN 1.53,00
6



7



8








Race 47 10.15 M18 K2-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 5 Svoren Mathias - Jensen Vemund Næss NORWAY 1.36,41
2 3 Alsbæk Rasmus - Schuldt-Jensen Simon DENMARK 1.36,73
3 7 Brandenhoff-Lind Rasmus - Skovgaard Emil DENMARK 1.37,52
4 4 Andersson Anton - Olofsson Hugo SWEDEN 1.41,66
5 2 Karlsen Oliver - With Torjus NORWAY 1.41,70
6 6 Mattila Sakke - Bottieri Davide FINLAND 1.45,11
7 1 Wedebrand Adam - Andersson Filip SWEDEN 1.50,39












































Race 48 11.00 M16 K1-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Knudsen Rasmus DENMARK 1.45,01
2 1 Skovsager Gustav DENMARK 1.47,48
3 5 Kernen Dennis SWEDEN 1.50,18
4 7 Granström Isak SWEDEN 1.52,51
5 6 Eide Gunnar Nydalen NORWAY 1.52,61
6 3 Kvakkestad Tobias NORWAY 1.54,05
7 2 Mattila Sakke FINLAND 1.55,59
8 8 Malmsten Jonathan FINLAND 2.03,04





Race 49 11,07 W16 K1-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Ljungholm Laura DENMARK 2.01,98
2 7 Espedal Runa Brekke NORWAY 2.04,49
3 6 Fabrin-Brasted Helene DENMARK 2.05,98
4 3 Nieminen Emma FINLAND 2.08,97
5 2 Sander Thea SWEDEN 2.14,66
6 1 Tønnesen Marlene NORWAY 2.16,28
7 8 Luoma Hilppa FINLAND 2.16,46
8 5 Gustavsson-Aasen Claudia SWEDEN 2.18,30





Race 50 11.15 M21 K2-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 6 Brandt Pedersen Mads - Graversen Morten DENMARK 1.34,97
2 3 Maretti Søren - Dagnæs Jonathan DENMARK 1.36,85
3 2 Edhag Andreas - Forsberg Isak SWEDEN 1.38,35
4 4 Strand Erik - Ask Adam SWEDEN 1.39,11
5 5 Nordtveit Ola - Ivarsen Magnus NORWAY 1.43,57
6



7



8








Race 51 11.22 W21 K4-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 4 Frølund Julie - Knudsen Pernille - Nyvang Bolette - Græsbøll Christensen Katrine DENMARK 1.40,33
2 2 Spikkeland Kristiane - Rozanski Camilla - Eide Ellen Nydalen - Sletsjøe Anna NORWAY 1.42,33
3 3 Falk Hanna - Johansson Hanna - Johansson Johanna - Sjömark Alice SWEDEN 1.42,64
4



5



6



7



8








Race 52 11.30 W18 K2-500m   Final
Rank Lane Name Country Time
1 7 Gravesen Mette - Langelund Line DENMARK 1.48,90
2 5 Amundsen Kristine - Virik Maria NORWAY 1.53,02
3 4 Schmidt Svendsen Alexandra - Averhoff Ida DENMARK 1.54,32
4 2 Luoma Eveliina - Hulkko Ida FINLAND 1.56,79
5 6 Lindén Moa - Johansen Alva SWEDEN 2.00,74
6 3 Kuhne Johanna - Lagerstam Julia SWEDEN 2.01,75





























Comments