NORDIC JUNIOR CHAMPIONSHIPS 2016 - Result Sunday 2500 / 5000 m






Race 53 13.00 M16 K2-2500m (WHITE NUMBER PLATES)   Final
Rank Lane Name Country Time
1 1 Skovsager Gustav - Farstad Christian DENMARK 09.39,08
2 16 Knudsen Rasmus - Hansen Malthe DENMARK 09.39,80
3 12 Rask Thorjørn - Thomsen Nicolai DENMARK 09.40,05
4 3 Iversen Jakob - Nissen Henrik DENMARK 09.49,70
5 4 Eide Gunnar Nydalen - Sevaldsen Even NORWAY 09.52,97
6 2 Kernen Dennis-Granström Isak SWEDEN 10.09,74
7 15 Andersson Erik - Berg William SWEDEN 10.11,75
8 11 Gauffin Gustav - Westberg Vilgot SWEDEN 10.12,55
9 14 Nicolaisen Markus - Lotsberg Lasse NORWAY 10.16,05
10 8 Gravlund William - Rasmussen Asger DENMARK 10.31,50
11 13 Hallberg Albin - Wöhrer Anton SWEDEN 10.38,56
12 5 Åsgrim Erik - Lindén Magnus SWEDEN 10.51,79
13 9 Hippeläinen Jaakko - Malmsten Jonathan FINLAND 11.13,95
14 10 Kvakkestad Tobias - Markussen Vetle NORWAY 14.23,97
15 6 Scmidt Martin - Landeråen Trym NORWAY 15.21,91
16



17



18



19



20








Race 54 13.02 W16 K1-2500m (YELLOW NUMBER PLATES)   Final
Rank Lane Name Country Time
1 6 Fabrin-Brasted Helene DENMARK 11.18.91
2 3 Espedal Runa Brekke NORWAY 11.20.20
3 13 Faurschou Caroline DENMARK 11.24.08
4 15 Christensen Mia DENMARK 11.53.07
5 4 Ljungholm Laura DENMARK 12.06,08
6 17 Bergendorff Karoline DENMARK 12.20,62
7 1 Sander Thea SWEDEN 12.23,20
8 16 Carlsson Ida SWEDEN 12.27,88
9 14 Erland Elise NORWAY 12.32,61
10 7 Luoma Hilppa FINLAND 12.34,25
11 2 Nieminen Emma FINLAND 12.43,91
12 5 Gustavsson-Aasen Claudia SWEDEN 12.44,35
13 9 Thor Ebba SWEDEN 13.01,64
14 8 Toppe Linn Sofie NORWAY 13.09,63
15 12 Røsten Thea NORWAY 13.38,67
16 11 Sackbrook Paula SWEDEN DNF
17



18



19



20








Race 55 13.20 M18 K1-5000m (WHITE NUMBER PLATES)   Final
Rank Lane Name Country Time
1 2 Alsbæk Rasmus DENMARK 21.33,71
2 4 Wang Marcus NORWAY 21.42,79
3 8 Anderson Anton SWEDEN 21.55,,50
4 15 Vium Rasmus DENMARK 22.15,40
5 12 Olsen Christian DENMARK 22.16,49
6 14 Svoren Mathias NORWAY 22.29,59
7 9 Jensen Vemund Næss NORWAY 22.32,30
8 11 Karlsen Oliver NORWAY 22.36,00
9 1 Olander Villiam SWEDEN 22.40,31
10 5 Olofsson Hugo SWEDEN 22.56.10
11 16 Orban Theodor SWEDEN 22.57,56
12 13 Pålsson Gustav SWEDEN 23.05,89
13 10 Hansen Find Karl DENMARK 23.24,96
14 3 Bottieri Davide FINLAND 23.40,48
15 6 Brandenhoff-Lind Rasmus DENMARK DNF
16



17



18



19



20








Race 56 13.22 W18-K2-5000m (YELLOW NUMBER PLATES)   Final
Rank Lane Name Country Time
1 11 Rask Cathrine - Langelund Line DENMARK 22.01,86
2 1 Bock Emma - Hugod Ida DENMARK 22.02,91
3 9 Kamuk Selma - Hauge Sørensen Anne DENMARK 22.17,73
4 13 Hemmingsen Mette - Maul Benedicte DENMARK 22.18,98
5 5 Schmidt Svendsen Alexandra - Averhoff Ida DENMARK 22.39,55
6 7 Amundsen Kristine - Virik Maria NORWAY 22.44,10
7 12 Jones Ella - Solvang Amalie NORWAY 23.24,90
8 2 Torudd Alexandra - Lindén Moa SWEDEN 23.26,33
9 8 Sackbrock Hannah - Löf Jessica SWEDEN 23.34,92
10 3 Luoma Eveliina - Hulkko Ida FINLAND 29.15,22
11 4 Kuhne Johanna - Lagerstam Julia SWEDEN DNS
12 6 Andersson Melina - Johansen Alva SWEDEN DNS
13



14



15



16



17



18



19



20








Race 57 13.55 M21 K1-5000m (WHITE NUMBER PLATES)   Final
Rank Lane Name Country Time
1 1 Pretzmann Casper DENMARK 20.50,08
2 14 Brandt Pedersen Mads DENMARK 20.51,39
3 8 Dagnæs Jonathan DENMARK 20.58,63
4 3 Nathell Martin SWEDEN 21.27,44
5 12 Ivarsen Magnus NORWAY 21.38,88
6 11 Lundberg Anders DENMARK 21.39,71
7 5 Maretti Søren DENMARK 21.39,92
8 4 Nordtveit Ola NORWAY 21.48,97
9 6 Friman Albert SWEDEN 21.56,25
10 15 Öström Alexander SWEDEN 22.25,20
11 10 Forsberg Isak SWEDEN 22.46,83
12 9 Poullis Marinos FINLAND 22.48,80
13 13 Gulle Edvin SWEDEN 22.54,00
14 16 Laurikainen Antti FINLAND DNS
15



16



17



18



19



20








Race 58 13.57 W21 K2-5000m (YELLOW NUMBER PLATES)   Final
Rank Lane Name Country Time
1 3 Frølund Julie - Knudsen Pernille DENMARK 21.59,14
2 1 Petersen Emilie - Græsbøll Christensen Katrine DENMARK 22.00,05
3 6 Nyvang Bolette - Winther Anne-Sofie DENMARK 22.01,25
4 4 Eide Ellen Nydalen - Sletsjøe Anna NORWAY 22.48,78
5 5 Zagorska Ania - Seger Julia SWEDEN 23.01,02
6 2 Johansson Johanna - Sjömark Alice SWEDEN 23.48,22
7 7 Falk Hanna - Johansson Hanna SWEDEN DNS
Comments