Vesisamoilijat ry

Vesisamoilijat ry on perustettu 1950. Seurallamme on Lahdessa kaksi melontakeskusta, Kahvisaari ja Joutjärvi. Vesisamoilijat on vahva lasten ja nuorten liikkuttaja ja kasvattaja. Seurasta on tullut useita MM- ja Olympiatason urheilijoita.

Seurassamme liikkuu myös iso määrä aikuisia ja senioreita. Seura järjestää kesäisin iltamelontoja, retkiä ja erilaisia koulutuksia. Talvisin harjoitellaan melontaa, eskimoita ja pelataan pooloa uimahallivuoroilla.

Kahvisaari sijaitsee Niemen Venesatamassa Vesijärven rannalla, osoitteessa Kipparinkuja. Kahvisaaressa on retkimelontatukikohta, jossa kajakkipaikkoja on runsaasti. Saaressa on yksityiskanoottivaja seuralaisten omia kajakkeja varten, vuokrakanoottivaja sekä vuokrattavat rakennukset: Päärakennus ja Rantasauna sekä Arvola, jossa myös Suomen Melontamuseo sijaitsee.


Vellamo Melontastadion sijaitsee Joutjärvellä osoitteessa Uimarannankatu 3 . Joutjärvellä on kilometrin mittainen melontarata ja joka kesä järvellä järjestetään ratamelontakilpailuja, niin seuran omia kuin kansallisiakin. Isoimmat mittelöt ovat olleet Nuorten MM-kilpailut ja  PM kilpailut kahdesti. Nuorisotoiminta on keskittynyt Joutjärvelle, joka on turvallinen ympäristo lasten ja nuorten meloa. Joutjärvellä sijaitsee myös seuran jäsenien käytössä oleva punttisali.

Ajankohtaista

KAHVISAAREN VUOKRAVAJAN JA YKSITYSVAJAN AVAIMET UUSITAAN

Kahvisaaren vuokravajan ja yksitysvajan lukot sarjoitetaan ja avaimet uusitaan 18.6.2024.

Uusia avaimia on jaossa vajapaikan tai ja kaluston käyttöoikeuden lunastaneille Kahvisaaressa 13.6.2024 klo 16:00-18:00 ja 14.6.2024 lähtien kahvisaaren aukioloaikojen puitteissa. Asiasta on lähetetty tiedote SuomiSportin kautta.


ILTAMELONNAT ALKAVAT 4.6.2024

Tiistai ja torstaimelonnoissa melotaan omatoimisesti porukassa. Paikalle kannattaa tulla hyvissä ajoin ennen lähtöä.

Tiistaisin iltamelonnan aikana kalustovuokraamo ei ole auki.

Torstaisin kalustovuokraamo on avoinna iltamelonnan ajan.


KAJAKKIPAIKKA- JA KALUSTON KÄYTTÖOIKEUSRYHMÄT

Kaluston käyttöoikeusmaksut ja kajakkipaikkamaksut on laskutettu huhtikuun aikana SuomiSportin kautta.

Jos et ole saanut laskua, tai liittynyt oman ryhmäsi postituslistalle, se onnistuu allaolevista linkeistä.


Kaappipaikan omaavat


Yksi kajakkipaikka Kahvisaaren vajassa


Kaksi kajakkipaikkaa Kahvisaaren vajassa


Kaluston käyttöoikeus



Mikäli sinulla on haasteista SuomiSportin käyttöönotossa, niin ole yhteydessä sähköpostitse talous@vesisamoilijat.fi


Kaikki seuran maksut hoidetaan SuomiSportin kautta. 


KESÄN LASTEN JA NUORTEN MELONTAKOULUJEN ILMOITTAUTUMINEN ON KÄYNNISSÄ

Kesän lasten ja nuorten melontakoulujen ilmoittautuminen on käynnissä!

4.-7.6.2024 (ti-pe klo 17-19:30) https://www.suomisport.fi/events/dded1081-87da-43a2-8984-6f46e41ca054

17.-20.6.2024 (ma-to klo 17-19:30) https://www.suomisport.fi/events/a556b48e-5e1a-415d-a7ec-5259edbf6486

1.-4.7.2024 (ma-to klo 12-14:30) https://www.suomisport.fi/events/38814fd3-ca67-4481-97a4-ff04b6693d5a


Lisätietoa kurssien sisällöstä löydät sivulta Vesisamoilijat ry - Kurssit ja ryhmämelonnat 

Melontakoulut täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Aikaisella ilmoittautumisella varmistat paikan melontakoulussa!

KESÄN AIKUISTEN MELONTAKURSSIEN ILMOITTAUTUMINEN ON KÄYNNISSÄ

Kesän aikuisten melontakurssien ilmoittautuminen on käynnissä!

Melonnan peruskurssi päivätoteutus 3.-4.6.2024 

Melonnan peruskurssi iltatoteutus 10.-12.6.2024 

Melonnan peruskurssi päivätoteutus 13.-14.6.2024 

Basic Paddling Course 17.-19.6.2024

Melonnan peruskurssi päivätoteutus 8.-9.7.2024

Melonnan peruskurssi päivätoteutus 13.-14.7.2024

Melonnan peruskurssi senioreille 15.-16.7.2024

Perhemelontakurssi päivätoteutus 18.-19.7.2024


Lisätietoa kurssien sisällöstä ja liikuntaedulla maksamisesta löydät sivulta Vesisamoilijat ry - Kurssit ja ryhmämelonnat 

Melontakurssit täytetään ilmoittautumisjärjestyksessä. Aikaisella ilmoittautumisella varmistat paikan melontakurssilla!

JÄSENMAKSUT LASKUTETAAN SUOMISPORTIN KAUTTA

Jatkossa viestintä ja laskutus tapahtuu Suomisportin kautta. Vuoden 2024 jäsenmaksun eräpäivä on 28.2.2024